Huawei FreeBuds 4 od nedavno su u prodaji i u Srbiji, a prema opisima i prvim utiscima korisnika među adute ovih slušalica ubrajaju se inovacije u pogledu aktinog poništavanja šuma, udobnost i kvalitetan zvuk. Ove odlike smo testirali, a ovo je naše iskustvo.
Kutiju smo otvorili pažljivo i može se reći da smo bili zadovoljni onim što smo videli. Elegantno kućište za punjenje kvalitetne izrade o čemu je svedočio i mehanizam za otvaranje kutije, izuzetne čvrstine. U ovom kućištu nalazile su se lagane slušalice, koje su nam savršeno odgovarale. Iako pojedini korisnici mogu preferirati slušalice kod kojih je dizajn nešto drugačiji i koje “ulaze u uho”, nama se dopao ovakav pristup. Posebno jer su slušalice bile lagane, udobne i nisu ispadale iz uha.
Posebno praktično je bilo to što slušalice nije potrebno stalno skidati. Jednostavno ih je moguće utišati ili pauzirati ako je to potrebno. Ipak, ukoliko rešite da ih uklonite iz ušiju, muzika koju reprodukujete sa telefona će se automatski pauzirati i nastaviti kada ih ponovo vratite. Zgodno je što je dozvoljeno uparivanje sa dva uređaja istovremeno – recimo sa telefonom i laptop računarom, a slušalice su dovoljno pametne da prepoznaju koji uređaj je trenutno aktivan i odmah će se povezati sa njim. Ovo radi sa svim uređajima, pa nije neophodno da imate Huawei ekosistem.
Kada smo povezali uređaje i započeli muzičku reprodukciju, uočili smo da Huawei FreeBuds 4 zaista donose jednostavnu upotrebu. Kao što smo već naglasili uklanjanje obe slušalice iz ušiju automatski će rezultovati pauziranjem reprodukcije sa povezanog uređaja. Kontrola slušalica obavlja se i dodirom prsta i radi bez ikakvih problema. Obe slušalice prepoznaju dupli dodir, dugački dodir i vertikalno pomeranje (za kontrolu jačine zvuka). Prve dve komande su konfigurabilne preko Huawei AI Life aplikacije, dok je vertikalno pomeranje uvek rezervisano za podešavanje jačine.
Prema specifikacijama, Huawei FreeBuds 4 karakteriše open-fit dizajn sa unapređenom kontrolom smanjenja buke (ANC), koja je u stanju da filtrira do 25 dB spoljnog šuma. Slušalice omogućavaju optimalno smanjenje šuma u skladu sa oblikom uha korisnika i uslovima u kojima se slušalice koriste. Ovakav automatski rad koji se prilagođava svakom pojedincu omogućen je implementacijom inovativne tehnologije aktivnog poništavanja šuma (eng. Adaptive Ear Matching (AEM) active noise cancellation). Ne možemo govoriti o iskustvima drugih, ali efekat poništavanja (kancelarijske buke u našem slućaju) bio je zadovoljavajuć.
Kada je u pitanju kvalitet zvuka, poznato je da Huawei FreeBuds 4 koriste kompozitnu dijafragmu od polimera tečnog kristala koja podržava frekvencijski opseg u intervalu do 40kHz, kao i da rade sa dinamičkim drajverom od 14.3 mm. Rezultat je kvalitetan zvuk koji je zaista konstantan. I kada slušate muziku, i kada pratite Zoom sastanak i kada igrate igrice ili gledate YouTube sadržaj.
Huawei FreeBuds 4 odlikuje i izdržljiva baterija. Ipak, njene krajnje limite nismo testirali. U kombinaciji sa kućištem za punjenje ukoliko ne koristite opciju aktivnog uklanjanja šuma, baterija radi 22 sata. Ipak, naš dan sa Huawei FreeBuds 4 je trajao osam radnih sati, tokom kojih nas je baterija zaista poslužila.