Huawei odavno ne mora da dokazuje da je jedan od flagship proizvođača telefona. Čak i uz nedostatak Google-ovih servisa i problemima sa nabavkom čipova (prouzrokovanih ne samo globalnim nedostatkom istih, već i zbog američkih sankcija protiv ove kompanije) Huawei i dalje proizvodi vrhunske telefone. Uz sve te poteškoće, oni iz generacije u generaciju unapređuju svoje uređaje, pa tako i aktuelni model, Huawei P50 Pro ima s čim da stane konkurentima na crtu.
Premium izgled
Kao i kod njegovih prethodnika, izgled Huawei P50 Pro-a nedvosmisleno ukazuje da se radi o telefonu iz premium klase. Uz to, dimenzije su dobro odabrane, pa lepo leži u ruci (nije ni prevelik ni premali). Na desnoj bočnoj strani nalaze se tasteri za uključivanje telefona i kontrolu jačine zvuka. Na donjoj strani su smešteni USB-C port i SIM slotovi. Stereo zvučnici su postavljeni na gornjoj strani, a senzor otiska prsta je skriven ispod ekrana. Sam ekran ima zaobljene ivice koje se lepo nadovezuju sa metalnim okvirom. Leđa telefona su napravljena od poliranog metala koji izgleda fantastično, a tu su smeštena dva kružna modula sa kamerama (Dual Matrix Camera, kako ih Huawei zove), koja ne štrče mnogo izvan kućišta.
Ekran je zasnovan na OLED tehnologiji i ima dijagonalu 6.6 inča, sa rezolucijom od 1.228 x 2.700 piksela. Reprodukcija boja je izvanredna i gledanje video snimaka i filmova na njemu predstavlja pravo uživanje. Huawei P50 Pro donosi i osvežavanje ekrana od 120 Hz, što je korak napred u odnosu na P40 Pro (90 Hz). Ukoliko želite maksimalno iskustvo i najglatkija skrolovanja na ekranu u svakom trenutku, možete da setujete ovaj parametar na maksimalnu vrednost, ali naša preporuka je da uključite dinamičko osvežavanje. Ono će, u zavisnosti od onoga šta radite na telefonu, samo podešavati optimalnu brzinu osvežavanja. Na taj način ćete dobiti glatko skrolovanje kad god je potrebno, ali uz optimizovanu upotrebu baterije.
Odlične fotografije
Telefon poseduje četvorostruki sistem zadnjih Laica kamera sa Huawei XD optikom, potpomognutih AI sistemom. Primarna kamera ima rezoluciju 50 MP, a pored nje je na raspolaganju 64 MB periskopska kamera sa 3.5x optičkim zumom, 13 MP ultra-široka kamera, kao i 40 MP monohromatska kamera. Ovaj neobičan sklop kamera daje vrhunske fotografije, koje su oštre po celoj površini, sa velikim brojem detalja i širokim dinamičkim rangom. Softversko procesiranje fotografija je umereno, pa one nemaju „prejake“ boje, koje često viđamo kod fotografija sa telefona, već izgledaju prirodno. To je verovatno zasluga unapređenog AI sistema, koji pravi suptilnije ispravke na fotografijama nego u prethodnim generacijama telefona ovog proizvođača.
Optički zum omogućava da se scena približi bez gubitka detalja. Digitalni zum je moguć do 100x i radi na principu kropovanja, ali je realno upotrebljiv do uvećanja od 20x do 30x. Neuobičajen dodatak je monohromatska kamera, koja običnom korisniku možda ne donosi ništa spektakularno – isti (ili vrlo sličan) efekat može da se dobije i aktiviranjem softverskog monohromatskog filtera. Međutim, naprednim, umetničkim fotografima, crno-beli senzor daje potpuno novi stepen slobode prilikom fotografisanja.
Na prednjoj strani, na sredini gornje ivice ekrana, nalazi se selfi kamera rezolucije 13 MP. Njen kvalitet je adekvatan za većinu situacija i postovanje selfija na društvenim mrežama. Interesantno je da i ona poseduje noćni mod, što je retko kod selfi kamera, kao i veliki broj predefinisanih setovanja.
Vrhunske performanse
Ovaj model je zasnovan na Qualcomm Snapdragon 888 čipsetu, ali bez 5G konektivnosti. Razlog za to je što je Qualcomm dobio dozvolu da proda Huawei-ju čipove, ali samo u LTE/4G varijanti. Međutim, realno, bar kad je naše podneblje u pitanju, ta činjenica trenutno ne igra nikakvu ulogu. U našoj zemlji još uvek nije zvanično raspisana aukcija za davanje 5G licenci, tako da u naredne dve, tri godine, teško da ćemo imati mogućnost da koristimo 5G tehnologiju. S te tačke gledišta, nedostatak 5G podrške je dobro rešenje, jer bar za nijansu smanjuje cenu telefona.
P50 Pro dolazi sa 8 GB RAM-a i 256 GB prostora za podatke. Ako vam to nije dovoljno, postoji mogućnost proširivanja skladišnog prostora upotrebom microSD kartice, koja se smešta u hibridni dual SIM slot. Na Antutu benchmark-u telefon je postigao 698.153 poena.
Ne smemo da zaboravimo ni bateriju kapaciteta 4.360 mAh. Možda ste u ovoj klasi očekivali nešto veću bateriju, ali ona je u ovom slučaju ograničena dizajnom, odnosno debljinom telefona, koja iznosi samo 8.5 mm. Ipak, ovde dolazi do izražaja još jedna prednost nedostatka podrške za 5G tehnologiju, koja dodatno troši bateriju. Zahvaljujući tome, Huawei P50 Pro, u nekom normalnom upotrebnom ritmu može bez problema da izdrži jedan i po dan između dva punjenja. A uz pomoć brzog punjača od 66 W, telefon može da se napuni do 70 procenata za samo 30 minuta. Međutim, još je impresivnija mogućnost podrške 50 W bežičnog punjenja, sa odgovarajućim bežičnim punjačem. Međutim, pošto se on posebno dokupljuje, nismo imali priliku da izmerimo brzinu punjenja na ovaj način.
Softverska ograničenja postaju prošlost
Kada je softver u pitanju, Huawei P50 Pro, u globalnom izdanju dolazi sa Android operativnim sistemom, ali se to nigde ne pominje (kineska varijanta se isporučuje sa HarmoniOS-om). Ni na jednom mestu na telefonu nećete naći ni „A“ od Android-a, već samo informaciju o uobičajenom Huawei korisničkom interfejsu – EMUI 12. Već smo navikli da uz pomoć Petal Search aplikacije mogu da se pronađu i instaliraju mnoge aplikacije kojih nema u AppGallery prodavnici. Međutim, sada je Huawei otišao još jedan korak dalje, s kojim je potpuno eliminisao nedostatak Google-ovih aplikacija – iz prostog razloga što one sada bez problema mogu da se instaliraju na telefon. A to je omogućeno kroz aplikaciju Gspace. Ona je dostupna u AppGallery i, nakon instalacije, omogućava pristup svim Google-ovim i drugim aplikacijama, kao da je u pitanju još jedna standardna prodavnica aplikacija. Huawei je na više načina zaobilazio te zabrane, ali ovo je definitivno najelegantniji način do sada.
I za kraj…
Kao i uvek, postavlja se pitanje da li vredi kupiti ovaj telefon? Odgovor je definitivno pozitivan jer je u pitanju telefon sa jednim od najboljih sistema kamera u mobilnom svetu, koji poseduje brz čipset, dovoljno memorije i dovoljno prostora za skladištenje podataka i vizuelno je veoma atraktivan. A kao bonus, Huawei je pronašao i način da prevaziđe (skoro) sve probleme vezane za Google-ove aplikacije, pa ako je to u poslednje dve godine nekom bio razlog za odustajanje, on sada više ne postoji.
Cena: 149.990 din.
Kontakt: Huawei Srbija
Izvor: www.ictvesti.com
Specifikacije:
Ekran | 6,6“, 1228 x 2700 piksela, OLED, 120 Hz |
Čipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
CPU | Octa-core (1 x 3,13 GHz Cortex-A77 & 3 x 2,54 GHz Cortex-A77 & 4 x 2,05 GHz Cortex-A55) |
GPU | Mali-G78 MP24 Adreno 660 |
Memorija | 8 GB RAM, 256 GB storidž, proširivo putem microSD kartice |
SIM | Hibridni Dual SIM (nano SIM) |
Kamere | Zadnje: 50 MP, f/1,8, 23 mm (široka), PDAF, Laser AF, OIS; 64 MP, f/3,5, 90 mm (periskopski telefoto), PDAF, OIS, 3.5x optički zum; 13 MP, f/2,2, 13 mm (ultra-široka); 40 MP, f/1,6, 23 mm (crno-bela); Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps, gyro-EIS;Prednja: 13 MP, f/2,4, (široka); |
Konekcije | Wi-Fi, GPS, Bluetooth, USB-C, NFC, senzor otiska prsta ispod ekrana |
Baterija | 4.360 mAh, 66 W brzo punjenje |
OS | EMUI 12 |
Zaštita | IP68 |
Dimenzije | 158,8 x 72,8 x 8,5 mm |
Masa | 195 g |
Boje | Golden Black, Cocoa Gold |