Testirali smo Samsung Galaxy A52 – Premium kvalitet u srednjoj klasi

Samsung već neko vreme ulaže napore da svoju A seriju telefona srednje klase približi premium modelima, a u tom smislu ni Samsung Galaxy A52 nije izuzetak. Uostalom, A serija telefona je najprodavanija u Samsung-ovoj gami proizvoda, a konkretno, prethodnici modela Galaxy A52 (Galaxy A50 i A51) su pojedinačno bili najprodavaniji modeli telefona ovog proizvođača na mnogim tržištima i među najprodavanijim Samsung telefonima globalno. Tome najviše mogu da zahvale dobrim balansom između performansi, cena, ali i izgledu koji im daje premium šmek.

Velika otpornost

Već prvi dodir sa Galaxy A52 telefonom ostavlja premium utisak. Završna obrada zadnje strane kućišta je vrhunska. U pitanju je Glastic materijal, koji je u stvari kombinacija stakla i plastike (odnosno polikarbonat ojačan ugljeničnim vlaknima), tako da je veoma otporan na habanje i mehanička oštećenja. Zajedno sa minimalističkim dizajnom, ovo je nešto što definitivno izdvaja Galaxy A52 od drugih telefona iz srednje klase i verujemo da će se zbog čvrstine, ali veselih boja posebno svideti mlađim korisnicima.

Moramo da pohvalimo Samsung koji je na telefonu ostavio i klasičan 3.5 mm audio konektor, što je u današnje vreme postalo retkost. Takođe, s obzirom da su pred nama letnji odmori, nije naodmet pomenuti i da Galaxy A52 ima oficijelni IP 67 rejting zaštite od vode i prašine (može da podnese potapanje u vodu dubine do 1 metra tokom 30 minuta).

Odličan ekran

Na prednjoj strani dominira Super AMOLED ekran sa HDR podrškom, na kome se na centralnoj poziciji uz gornju ivicu nalazi punch-hole otvor za kameru. Mogli bismo da kažemo da je to neuobičajeno rešenje, pošto se ova centralna pozicija obično koristi za kamere koje imaju „izrez“ na vrhu ekrana, dok se „punch-hole“ otvori najčešće postavljaju u nekom od ćoškova ekrana. Senzor otiska prsta nalazi se ispod ekrana, u njegovom donjem delu i veoma je brz i precizan.

Pročitajte i:  Recenzija: realme GT2 Pro

Dijagonala ekrana je 6.5 inča, sa rezolucijom 1080 x 2400 piksela, a ojačan je sa Corning Gorilla Glass 5 zaštitom. Displej ima osvežavanje od 90 Hz, uz mogućnost manuelnog prebacivanja u Standard mod (60 Hz), što je od velike pomoći kada je potrebno obezbediti više frejmova (recimo u zahtevnijim igrama).

Kao i drugi Samsung telefoni, kad se detektuje HDR signal, Galaxy A52 zaključava osvetljenje ekrana na maksimum, čime se obezbeđuje maksimalno HDR iskustvo. Inače, s obzirom da je maksimalno osvetljenje 800 nita, displej je sasvim lepo vidljiv i pod direktnim sunčevim svetlom.

Dovoljno snažan

Telefon je zasnovan na Snapdragon 720G čipsetu, a poseduje 6 GB RAM-a i 128 GB prostora za podatke. Ovde napominjemo da se radi o 4G verziji telefona, koja je dostupna na našem tržištu (a na nekim tržištima se u ponudi nalazi i 5G verzija koja ima 8 GB RAM-a). Na Antutu benchmark testu, telefon je postigao 262.059 poena.

Galaxy A52 ima bateriju kapaciteta 4.500 mAh, što obezbeđuje jedan ceo dan autonomije sa ekranom podešenim na 90 Hz, odnosno skoro puna dva dana autonomije kada je ekran podešen na 60 Hz. Punjenje baterije je podržano putem brzog punjača od 25W koji može da napuni telefon za oko 90 minuta. Na žalost, ovaj punjač se ne dobija u paketu, već samo punjač od 15 W, kome za punjenje treba dva časa i 15 minuta.

Pročitajte i:  Recenzija: Huawei Watch GT 4

Vrhunske kamere

Kada su kamere u pitanju, Samsung Galaxy A52 poseduje na leđima set od četiri kamere. Primarna kamera ima rezoluciju 64 MP sa OIS podrškom (Optical Image Stabilization – motorizovana mehanička stabilizacija), koja naročito pomaže prilikom fotografisanja u uslovima slabijeg osvetljenja. Pored nje, tu je širokougaona kamera rezolucije 12 MP, zatim 5 MP portret kamera i 5 MP makro kamera. Na prednjoj strani, u pomenutom punch-hole izdanju, nalazi se selfi kamera rezolucije 32 MP. Kvalitet fotografija je odličan – boje su „žive“, a teksture na snimljenim materijalima su prirodne, sa jasnim i oštrim detaljima. Moramo da kažemo da smo se iznenadili kvalitetom Makro kamere koja je znatno bolja nego na većini drugih telefona. Tome delimično može da zahvali i većoj rezoluciji makro kamere (5 MP u odnosu na 2 MP). Sveukupno gledano, kamere su među najboljima u klasi.

Perjanica srednje klase

Galaxy A52 se zbog toga ističe u srednjoj klasi i definitivno predstavlja jedan od najboljih telefona u srednjem cenovnom rangu. Ima elegantan dizajn, otporan je na udarce, vodu i prašinu, poseduje kvalitetan ekran i kamere, kao i najnoviji softver (Android 11 i One UI 3.1) za koji se garantuje da će dobiti update od tri verzije OS-a. Time se obezbeđuje da će ovaj telefon biti upotrebljiv i ažuran duže od dve godine, a kako je uočljiv trend da korisnici sve duže koriste svoje telefone, ovo takođe može da bude još jedna od bitnih prednosti Galaxy A52 telefona.

Pročitajte i:  Recenzija: realme C61 i realme C63

Cena: 47.800 rsd.

Kontakt: Samsung

Izvor: Ictvesti.com

Specifikacije:

Displej 6.5“, 1080 x 2400 px, 20:9, Super AMOLED, 90 Hz, 800 nita, HDR, Corning Gorilla Glass 5 zaštita
Čipset Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
CPU Osmojezgarni (2 x 2.3 GHz Kryo 465 Gold + 6 x 1.8 GHz Kryo 465 Silver)
GPU Adreno 618
Memorija 6 GB RAM + 128 GB storidž, proširiva preko microSDXC kartice
Kamere Zadnje: 64 MP, f/1.8, 26 mm (standardna), 1/1.7X“, 0.8 µm, PDAF, OIS; 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultra-široka), 1.12 µm; 5 MP, f/2.4, (makro); 5 MP, f/2.4, (senzor dubine);

Prednja: 32 MP, f/2.2, 26 mm (standardna), ½.8“, 0.8 µm;

Video: 4K@30fps, 1080p@30fps;

Baterija 4.500 mAh, 15 W punjač (podržan je i 25 W brzi punjač)
SIM Hibridni Dual SIM
Konekcije Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS, NFC, USB-C, 3.5 mm
Ostalo Senzor otiska prsta ispod ekrana
OS Android 11 + One UI 3.1
Dimenzije 159.9 x 75.1 x 8.4 mm
Masa 189 g
Boje Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet, Awesome Blue